تبدیل ظاهر وبلاگ به سایت

منتشر شده در ۱۹ اسفند, ۱۳۹۲ در دستۀ طراحی قالب وبلاگ ۴ دیدگاه
3.3/5 - (7 امتیاز)

برخی از وبلاگ‌نویسان به دلیل کلاس داشتن سایت، دوست دارند ظاهر وبلاگ خود را تبدیل به سایت کنند! در اینجا قصد آموزش تبدیل ظاهر وبلاگ به سایت را ندارم. ولی جهت راهنمایی چند نکته را خدمت شما عرض خواهم کرد.

اول اینکه باید ببینید آیا درک کافی در مورد سایت و وبلاگ دارید یا خیر. آیا می‌دانید تفاوت بین سایت و وبلاگ چیست؟ اگر نمی‌دانید، بهتر است که در ابتدا کمی اطلاعات راجع به آن کسب کنید. شاید دیگر نخواسته باشید ظاهر وبلاگ خود را تغییر دهید. خیلی از اوقات هم ذهنیتی که از ظاهر سایت دارید اشتباه است و با اعمال برخی تنظیمات ساده در وبلاگ به خواستۀ خود می‌رسید و لازم نیست که وبلاگ خود را به سایت تبدیل کنید. هر چند که این کار از نظر فنی امکان‌پذیر نیست.

تبدیل ظاهر وبلاگ به سایت

تبدیل ظاهر وبلاگ به سایت

وبلاگ همیشه وبلاگ خواهند ماند، به دلیل اینکه شما کنترل کمی روی اجزاء آن دارید. شما فقط اجازه دارید با برچسب‌هایی که در اختیار شما گذاشته شده است، ظاهر وبلاگ را به صورت وبلاگ‌گونه تغییر دهید. یا به عبارتی دیگر یک قالب دیگر برای وبلاگ خود طراحی کنید. اینکه تمام مشخصات وبلاگ خود را تبدیل به سایت کنید، کاری غیر عملی است.

اما شاید بهتر باشد بدانید که تا حدی می‌توانید فقط ظاهر وبلاگ را به سایت تبدیل کنید. اگر این کار را می‌خواهید خودتان انجام دهید، حتماً باید از HTML و CSS سر در بیاورید. ولی اگر نیازی نمی‌بینید زمان خود را هدر دهید، بهتر است که این کار را به یک شخص کاربلد واگذار کنید و این را هم فراموش نکنید که او فقط تا حدودی می‌تواند ظاهر مد نظر شما را به سایت تغییر دهید. مثلاً شاید در حالت مد نظر شما نیازی به نوار کناری نمی‌بینید و ارتفاع سربرگ قالب را می‌خواهید زیاد کنید. اندکی هم رنگ‌بندی آن را تغییر داده و محل نمایش نوشته‌ها را تغییر دهید.

دقت نمایید که بیشتر تغییرات در قالب وبلاگ، مربوط به جابجایی اجزاء است. مثلاً اگر سرویس وبلاگ به شما اجازۀ آوردن نظرات در پایین صفحه را نداده باشد، شما قادر به انجام این کار نیستید. پس فقط باید دکمۀ نظرات را از جایی به جای دیگر تغییر دهید. این کار را هم با تغییر برچسب نظرات می‌توانید انجام دهید.

در نهایت، کنترل شما روی ظاهر وبلاگ فقط محدود به کدهای وبلاگ و برچسب‌هایی است که در قسمت راهنمای قالب وبلاگ آورده شده است و شما به طور کامل نمی‌توانید وبلاگ را تبدیل به سایت کنید.