نحوه درج لینک در نوشته بلاگفا

منتشر شده در ۱۸ مرداد, ۱۳۹۱ در دستۀ بلاگفا ۲۶۵ دیدگاه
4.2/5 - (101 امتیاز)

لینک ها رابطه های بین صفحات وب هستند. اگر شما یک سایت یا وبلاگ داشته باشید، حتماً تا به حال از آنها برای کشاندن بازدید کننده ها به صفحات و بخش های دیگر استفاده کرده اید. معادل فارسی لینک، پیوند است که در این مقاله به این نام ذکر می شود. پیوندهایی که بین مطالب قرار می گیرند بسیار کاری هستند و می توانید در نوشته های خود از آنها بهره ببرید. در این مقاله به نحوه درج لینک در نوشته بلاگفا اشاره می کنم.

برای درج پیوند باید وارد قسمت مدیریت وبلاگ خود در بلاگفا شده و از فهرست موجود در سمت راست بروی پست مطلب جدید کلیک کنید. که در اصل می خواهید یک نوشته در وبلاگ درج کنید و در آن پیوندی به قسمت دیگر وبلاگ بدهید. این کار را بروی نوشته هایی که قبلاً ارسال کردید هم می توانید انجام دهید و به اصطلاح آنها را ویرایش کنید.

پس شروع به نوشتن کنید و به اتمام نوشتن فکر کنید. حال که نوشته شما تکمیل شد، برای پیوند دار کردن یک قسمت از متن که در بخش ویرایش نوشته قرار دارد باید آن را انتخاب کنید. سپس بروی دکمه درج لینک که در بالای قسمت ویرایش مطلب است کلیک کنید. نماد آن یک کره سبز رنگ می باشد.

پس از کلیک بروی دکمه درج لینک، یک پنجره برایتان باز می شود که باید مشخصات پیوند را در آن وارد کنید که شکل و شمایل آن شبیه تصویر زیر است:

نحوه درج لینک در نوشته بلاگفا

پنجره درج پیوند

کلاً بیش از سه مشخصه اصلی در این پنجره وجود ندارد که در بخش آدرس باید نشانی اینترنتی صفحه مقصد را وارد کنید. کلمه یا اصطلاحی که در بخش توضیح (Tooltip) وارد می کنید، توضیح پیوند است که کاربر با بردن موس بروی آن این نوشته برایش ظاهر می شود. بهتر است توضیحات تکمیلی و مرتبط پیوند را در اینجا وارد کنید.

نوع پنجره هم، نحوه باز شدن صفحه جدید را مشخص می کند که خود شامل گزینه های مختلفی است که در زیر به آنها اشاره می کنم:

  • پنجره فعلی : با انتخاب آن، در پنجره جاری صفحه مقصد شما برای کاربر بارگذاری می شود.
  • New window : در یک پنجره چدید صفحه مقصد باز می شود.
  • Same frame : در همان قالب قبلی آدرس صفحه مقصد باز می شود.
  • فریم والد : صفحه مقصد در قالب والد یا بالادستی باز می شود.
  • غیره : با انتخاب این گزینه، یک جعبه برای شما باز می شود که نحوه باز شدن صفحه جدید را به صورت کد باید مشخص کنید، که نیاز به دانستن کدهای HTML دارید.

یک راهنمای کلی که برای انتخاب نوع پنجره باید مد نظر داشته باشید، این است که اگر صفحه مقصد بخشی از وبلاگ خودتان است، بهتر است در پنجره فعلی باز شود. ولی اگر صفحه مقصد یک صفحه از یک سایت دیگر است، New window را انتخاب کنید. این به این دلیل است که کاربر برای برگشتن به وبلاگ شما هنوز پنجره قبلی را باز نگه دارد.

اگر هم خواستید یک پیوند را حذف یا ویرایش کنید، باید بروی کلمه ای که پیوند است کلیک کرده، تا اشاره گر متن در آنجا ظاهر شود. سپس بروی همان دکمه درج لینک کلیک کنید تا همان پنجره برایتان باز گردد. حال به ویرایش پیوند بپردازید. اگر هم خواستید آن را حذف کنید باید آدرس و تمام مشخصات دیگر را پاک کنید.

ب.ن: خیلی از دوستان اظهار می‌کنند زمانی که روی دکمه‌ی درج لینک کلیک می‌کنند، خطای UnDefined را نشان می‌دهد. همانطور که بارها در قسمت نظرات این مطلب گفته شد، این خطا به خاطر این است که شما ابتدا قسمتی از متن را انتخاب نکرده‌اید. اول باید بخشی از متن مقاله را انتخاب کنید، که به برنامه بفهمانید کدام قسمت از متن را می‌خواهید به شکل یک پیوند به صفحه‌ی دیگری درآورید. برای انتخاب متن کافی است که اشاره‌گر موس را به اول کلمه برده، کلید چپ موس را بفشارید و همین‌طور موس را کشیده و در جایی که می‌خواهید عملیات انتخاب ختم شود، کلید موس را رها کنید. خواهید دید که کلمه یا اصطلاح انتخاب شده معمولاً به رنگ آبی در می‌آید. حال بایستی روی دکمه‌ی درج لینک کلیک نمایید.

ب.ن 2: دقت کنید، برای عزیزانی که کلاً با درج لینک مشکل داشتند، فیلم درج لینک در وبلاگ بلاگفا آماده شده، می‌توانید آن را مشاهده کنید.