اهمیت پاسخ به نظرات در وبلاگ

منتشر شده در ۳ شهریور, ۱۳۹۴ در دستۀ مبانی وبلاگ نویسی ۹ دیدگاه
5/5 - (1 امتیاز)

مهمترین بخش تعامل کاربر با وبلاگ، قسمت نظرات وبلاگ است. البته با استفاده از روش‌های دیگر مثل ایمیل هم کاربر می‌تواند با نویسندۀ وبلاگ در تماس باشد. اما کیفیت نظرات را نخواهد داشت و کاربر بیشتر ترجیح می‌دهد متن خودش را از طریق قسمت نظرات ارسال کند. بماند اینکه نظرات وبلاگ می‌توانند به تفکیک هر نوشته دسته بندی شوند که به نویسندۀ وبلاگ دید خوبی نسبت به تک تک نوشته‌هایی که تا الان منتشر کرده است، می‌دهد. اما اهمیت پاسخ به نظرات در وبلاگ در چیست و چرا یک وبلاگ‌نویس باید سعی کند تا روزانه زمانی را برای پاسخ دادن به نظرات وبلاگ کنار بگذارد؟

همانطور که احتمالاً در بلاگینگ متوجه شدید، تا الان ما سعی کردیم به تمامی نظرات پاسخ دهیم. مگر در مواقعی که لزومی به پاسخ دادن وجود نداشته یا سوال تکراری بود. شاید همین کار باعث شده طرفداران بسیاری را جذب کند و حتی وبلاگ‌نویسان به صورت خودجوش اقدام به پیوند دادن به bloging.ir کنند.

به دلایل زیر پاسخ به نظرات وبلاگ از اهمیت بالایی برخوردار است:

با پاسخ به نظرات به نظر بازدید کنندگان ارزش می‌دهید.

اگر نظر دهنده متوجه این موضوع بشود که شما به نظر او پاسخ دادید، حس خوبی به او دست می‌دهد که شما نظر او را خواندید. همین امر به تنهایی باعث می‌شود نام و نشانی وبلاگ شما در ذهن او حک شود و مطمئناً دفعات بعدی هم به وبلاگ شما بیاید.

با پاسخ به نظرات نشان می‌دهید که وبلاگ شما زنده است!

بازدیدکنندگان وبلاگ شما به تاریخ نوشته‌ها و نظرات اهمیت زیادی می‌دهند. اگر از این تاریخ‌ها زیاد نگذشته باشد، می‌توانند به این موضوع پی ببرند که وبلاگ شما پویا است و نویسندۀ آن مدام در حال به روز کردن آن است.

همین امر برای نظرات هم صدق می‌کند. با پاسخ دادن به نظرات، وبلاگ شما نو به نظر خواهد آمد. همۀ ما با برخورد به وبلاگ‌هایی که از آخرین نظر یا مطلب ارسالی آن خیلی می‌گذرد، حس خوبی به دست نخواهیم آورد.

اهمیت پاسخ به نظرات در وبلاگ

اهمیت پاسخ دهی به نظرات وبلاگ

با پاسخ به نظرات مطلب شما کامل‌تر خواهد شد.

خیلی از اوقات مطلبی که در وبلاگ منتشر می‌کنید، فکر می‌کنید کامل‌ترین نوشته است. اما همین که سوالی از طرف یکی از بازدید کنندگان برای شما ارسال می‌شود، به این نکته می‌رسید که لازم است موضوعی را به مطلب اضافه کنید یا قسمتی از آن را ویرایش کنید. این همان خاصیت تکمیل‌پذیری نظرات وبلاگ است.

برخی از سایت های وبلاگ دهی امکان آگاه شدن نظر دهنده از پاسخ به او را دارند. یعنی اگر شما به عنوان صاحب وبلاگ به نظر یکی از کاربران خود پاسخ دهید، سیستم به صورت خودکار یک ایمیل به نظردهنده ارسال می‌کند و او را متوجه پاسخ شما خواهد کرد. از این گونه سیستم‌ها می‌توان به پرشین بلاگ اشاره کرد. ولی سرویس‌هایی مثل بلاگفا حتماً بازدید کننده باید مجدد به قسمت نظرات مراجعه کند تا از پاسخی که شما دادید مطلع شود.

اما نکتۀ دیگری که می‌ماند این است که؛ در اوایل راه‌اندازی وبلاگ که تعداد نظرات کم است، پاسخ به نظرات نه تنها سخت نیست، بلکه لذت بخش هم هست. اما اگر خوب کار کنید و وبلاگ شما بازدید خودش را به دست آورد، خواهید دید زمان کافی را برای این کار نخواهید داشت و کم کم خسته خواهید شد. مهم اینجاست که کم نیاورید و ادامه دهید. امیدوارم در زندگی، هیچ وقت کم نیاورید!