ساخت شناسه در ایرنیک

منتشر شده در ۱۷ مهر, ۱۳۹۲ در دستۀ وبلاگ نویسی حرفه ای بدون دیدگاه
5/5 - (1 امتیاز)

در مقاله‌ی قبلی راجع به کارایی سایت ایرنیک توضیحاتی ارائه شد و دانستیم که اگر خواسته باشید مدیریت دامنه‌های خود را به عهده داشته باشید و بتوانید به عنوان صاحب یک دامنه‌ی اینترنتی کنترل کافی روی آن داشته باشید، باید یک شناسه در سایت nic.ir داشته باشید. ساخت شناسه در ایرنیک به معنی ثبت نام در ایرنیک است که در اینجا سعی داریم مراحل انجام این کار را شرح دهیم.

در گذشته راجع به اتصال دامنه به وبلاگ بحث شد. ولی برای این کار اول بایستی دامنه را ثبت می‌کردیم. برای ثبت کردن یک دامنه بهترین کار این بود که به یک رابط فروش دامنه مراجعه می‌کردیم (عمده سایت‌های فروش و ثبت دامنه) سپس درخواست خود را برای ثبت دامنه می‌دادیم. سپس آنها از جانب شما به عنوان صاحب امتیاز دامنه، نشانی اینترنتی را ثبت می‌کنند و شما باید پس از مدتی قادر باشید که DNSهای دامنه را روی بلاگفا یا دیگر سرویس‌های وبلاگ‌دهی تنظیم کنید و تنظیمات این کار را از پنل مدیریت وبلاگ انجام دهید.

اما در حین ثبت دامنه توسط سایت رابط، شما باید یک شناسه در ایرنیک معرفی کنید که صاحب امتیاز دامنه آن شناسه تعیین شود. اگر از قبل شناسه‌ی مورد نظر را ساخته باشید، که هیچ. در غیر این صورت شما باید در سایت nic.ir شناسه‌ای را بسازید و آن را به رابط معرفی کنید.

مراحل ساخت شناسه در ایرنیک

برای ساخت شناسه در ایرنیک 4 مرحله‌ی ساده پیش رو دارید که برای این کار کافی است به صفحه‌ی اول این سایت به نشانی nic.ir مراجعه کرده و سپس روی ساخت شناسه از نوار بالای سایت کلیک کنید. در مرحله‌ی اول، بایستی نوع شناسه را مشخص کنید که اگر شما یک شخص حقیقی بدون وجه‌ی حقوقی مانند شرکت‌ها باشید، باید از جعبه‌ی شخص حقیقی روی “تکمیل فرم و دریافت شناسه” کلیک کنید. هر دسته از شناسه که در این بخش آنها را مشاهده می‌کنید، قادر به ثبت نوع خاصی از دامنه‌ها هستند. مثلاً فقط مراکز آموزشی معتبر می‌توانند دامنه با پسوند ac.ir ثبت نمایند. برای اهراز هویت هر دسته مدارکی دال بر صدقیت ادعا باید به ایرنیک تحویل دهید. البته به غیر از شخص حقیقی.

مرحله اول ساخت شناسه در ایرنیک

به احتمال زیاد شما هم باید برای شخص حقیقی یک حساب بسازید. پس زمانی که روی دکمه‌ی تکمیل فرم کلیک می‌کنید به صفحه‌ی دریافت اطلاعات شخصی وارد می‌شوید. در اینجا باید تمامی اطلاعات مورد نظر را طبق ضوابطی که برای آن تعیین شده است وارد کنید و در صحیح وارد کردن آنها هم نهایت دقت را بفرمایید، چون ویرایش برخی از آنها در آینده دردسرساز است. موارد ستاره‌دار الزامی هستند.

در همین صفحه، بخش رابط‌های مجاز، تعیین می‌کنید که چه کسانی بتوانند شما را صاحب امتیاز یا رابط‌های دیگر یک دامنه قرار دهند. مثلاً اگر خواسته باشید یک دامنه را توسط نماینده ثبت کنید، حتماً باید رابط‌های مجاز را، آزاد برای نمایندگان فروش قرار دهید. اگر خصوصی را انتخاب کنید، فقط خودتان می‌توانید برای شخص خود دامنه بخرید.

تعیین رابطه های مجاز برای دامنه ها

درنهایت با کلیک روی بازنگری در انتهای صفحه، به مرحله‌ی سوم هدایت می‌شوید. در اینجا باید تمامی اطلاعاتی که در مرحله‌ی قبل وارد کردید را بازنگری کنید و درست بودن آنها را تایید کنید. در غیر این صورت باید آنها را ویرایش کنید. به علاوه ضوابط و شرایط شناسه‌ی ایرنیک را مطالعه کرده و موافقت خود را اعلام کنید.

مرحله سوم ثبت نام در ایرنیک

در انتهای این مرحله، دو جعبه به نام‌های نام کامل سازنده شناسه و کد امنیتی وجود دارد که لازم است آنها را هم به درستی پر کرده و روی “موافقم، دریافت شناسه” کلیک نمایید. با این کلیک، کار ساخت شناسه در ایرنیک به اتمام می‌رسد و اطلاعات تکمیلی به رایانامه‌ای (ایمیل) که وارد کرده بودید ارسال می‌شود.

اتمام ساخت شناسه کاربری در nic.ir

در اولین فرصت باید به رایانامه‌ی خود مراجعه کرده و حساب خود را فعال کنید. در صورت عدم انجام این کار، امکان بسته شدن حساب شما وجود خواهد داشت. در اینجا کار ساخت حساب کاربری ایرنیک یا ثبت نام در nic.ir تمام می‌شود و شما می‌توانید با رفتن به صفحه‌ی اصلی سایت و کلیک روی ورود، مشخصات خود را وارد کرده و به حساب خود وارد شوید. حال می‌توانید دامنه‌هایی که شما صاحب امتیاز آنها هستید را ببینید، یا مشخصات آنها را ویرایش نمایید. با قسمت‌های دیگر آموزش سایت nic.ir همراه باشید.