آموزش ثبت دامنه برای وبلاگ

منتشر شده در ۲۲ فروردین, ۱۳۹۳ در دستۀ وبلاگ نویسی حرفه ای بدون دیدگاه
Rate this post

دامنه همان نشانی اینترنتی یک سایت است. مثلاً www.bloging.ir یک دامنه است. تا به حال راجع به اتصال دامنه به وبلاگ و مشکلات و مزایای آن صحبت‌ها بسیار کردیم. بهتر است که آن مقالات را هم مطالعه بفرمایید. اما در اینجا می‌خواهم خدمت شما نحوۀ ثبت دامنه برای وبلاگ را آموزش دهم، که البته جزئیات هر کدام از مراحل این کار در آموزش‌های گذشته آورده شده است. ولی در اینجا به صورت جامع همراه با پیوند به مقالات گذشته راجع به کلیات این امر صحبت می‌کنیم.

آموزش ثبت دامنه برای وبلاگ

ثبت دامنه برای وبلاگ

همانطور که می‌دانید، شما می‌توانید به وبلاگ خود یک دامنه متصل کنید که از این نظر وبلاگ شما مثل یک سایت به نظر آید. اما در اولین قدم باید یک کنکاش کنید که ببینید آیا دامنۀ مد نظر شما آزاد است یا خیر. چون همانطور که می‌دانید فقط یک نفر می‌تواند یک دامنه را داشته باشد. برای این کار بهتر است که به سایت nic.ir رفته و از آنجا اقدام به پرس‌وجو برای دامنۀ مورد نظر خود است. البته سایت‌های دیگری هم چنین خدماتی را به شما می‌دهند که می‌توانید از ابزارهایی که به شما می‌دهند برای جستجوی دامنۀ خود استفاده کنید.

البته سایت nic.ir که مرکز ثبت دامنه‌های ملی است، مخصوص ثبت دامنه‌های .ir می‌باشد. ولی اگر در موتور جستجو، عبارت ثبت دامنه یا جستجوی دامنه را وارد کنید، خواهید دید که شرکت‌های واسطه‌ای برای شما خواهند آمد که از طریق آنها می‌توانید دیگر دامنه‌ها مثل com و net را هم ثبت کنید. البته این گونه دامنه‌ها قیمت به مراتب بالاتری دارند.

ثبت دامنه به صورت مستقیم از طریق خود سایت nic.ir قیمت بیشتری را به شما تحمیل می‌کند. ولی از طریق نمایندگان آن، یعنی همان واسطه‌هایی که از طریق موتور جستجو می‌توانستید آنها را پیدا کنید، یا هر سایت دیگری به غیر از nic.ir، می‌توانید با قیمت کمتری، حدوداً 5000 تومان برای یک سال، یک دامنۀ .ir را ثبت نمایید و به وبلاگ خود متصل نمایید.

در مورد سایت nic.ir و همچنین نحوۀ ثبت نام در nic.ir قبلاً توضیحات کامل داده شده است که می‌توانید آنها را مطالعه بفرمایید. برای این که دامنه‌ای که شما ثبت می‌کنید، به اسم شما باشد، نه کس دیگر، باید در سایت nic.ir یک شناسه یا حساب داشته باشید. پس در اولین قدم بهتر است که درون این سایت یک حساب رایگان برای خود باز نمایید.

البته اگر از طریق واسطه‌های ثبت دامنۀ ir اقدام به خرید دامنه کنید، حتماً شما را بدین جهت راهنمایی می‌کنند. ولی برای آگاهی شما بهتر است که بدانید آنها فقط واسطۀ خرید شما هستند و صاحب امتیاز دامنه باید شما باشید.

بدین صورت شما به راحتی می‌توانید ثبت دامنه را برای وبلاگ خود انجام داده و پس از گذشتن مراحل پرداخت هزینه و همچنین تایید از طرف nic، آن را به وبلاگ خود یا حتی یک سایتی دیگر متصل کنید. برای اتصال دامنه به وبلاگ، هر سرویس وبلاگ دهی روش خاص خود را دارد که در بخش مربوط به همان سامانه، در این سایت توضیحات داده شده است. امیدوارم که این مقاله و مقالات دیگر در این زمینه به شما کمک کرده باشد.