ویرایش کد قالب پرشین بلاگ

منتشر شده در ۲۱ آبان, ۱۳۹۴ در دستۀ پرشین بلاگ ۱ دیدگاه
5/5 - (3 امتیاز)

همانطور که تا الان می‌دانید، قالب وبلاگ مجموعه‌ای از کدهایی است که در کنار همدیگر اجزاء صفحات مختلف وبلاگ را می‌سازند. یعنی این کدها هستند که می‌گویند اجزاء صفحه چطوری کنار همدیگر چیده شوند و نشان داده شوند. این کدهای با فناوری‌های HTML و CSS نوشته می‌شوند و برای ساخت یک قالب وبلاگ حداقل نیاز به دانستن مبانی این دو نوع کدنویسی است. بخش ویرایش کد قالب پرشین بلاگ هم صفحه‌ای است به ما این امکان را می‌دهد تا بتوانیم کدهای قالب را ویرایش کنیم، یا کلاً یک قالب جدید را روی وبلاگ بارگذاری نماییم.

برای رفتن به این بخش از مدیریت وبلاگ پرشین بلاگ، کافی است از نوار کناری روی ویرایش کد قالب کلیک نمایید. صفحه‌ای همراه با یک جعبۀ در وسط صفحه باز خواهد شد که کد قالب فعلی درون آن جای گرفته است.

ویرایش کد قالب پرشین بلاگ

ویرایش کد قالب پرشین بلاگ

اگر قالب جدیدی را می‌خواهید جایگزین قالب فعلی وبلاگ خود کنید، باید کل کدهای موجود در این جعبه را حذف کرده و کد قالب جدید را در آن جاگذاری نمایید (بچسبانید | Paste). در غیر این صورت اگر با دانستن کدنویسی طراحی قالب وبلاگ، می‌خواهید تغییراتی در قسمتی از قالب ایجاد کنید، باید به قسمتی از کد بروید و تغییرات را انجام دهید. در انتها پس از ایجاد تغییرات، باید روی دکمۀ ذخیره کلیک کنید.

اما قبل از ذخیرۀ تغییرات می‌توانید با کلیک روی پیش نمایش قبل از اینکه تغییراتی را روی قالب اصلی بدهید، می‌توانید پیش نمایش قالب همراه با تغییرات را در یک صفحۀ جداگانه ببینید و سپس تصمیم بگیرید قالب جدید را همراه با تغییراتش منتشر کنید یا هنوز باید ویرایش شود. البته پیوندها و بسیاری از قسمت‌های دیگر وبلاگ شما در حالت پیش نمایش کار نخواهند کرد. پس نگران نباشید.

نمایش تولبار وبلاگ پرشین بلاگ

اما یک گزینۀ دیگر در بالای همین صفحه با عنوان نمایش تولبار وبلاگ وجود دارد که اگر فعال باشد، نوار ابزار یا همان تولبار (Toolbar) وبلاگ را هنگام نمایش صفحات وبلاگ به بازدید کنندگان وبلاگ شما نشان می‌دهد. این نوار ابزار شامل پیوندهایی به صفحات دیگر سایت پرشین بلاگ است که بهتر است این نوار را غیرفعال کنید. علاوه بر آن اگر می‌خواهید این نوار همچنان در وبلاگ شما وجود داشته باشد، می‌توانید رنگ این نوار ابزار را هم با کلیک روی جعبۀ رنگ روبروی این گزینه تغییر دهید.

این بود از توضیحاتِ صفحۀ ویرایش کد قالب پرشین بلاگ که برای ویرایش قالب و در نهایت ظاهر وبلاگ ما کاربرد دارد. در انتخاب قالب‌های رایگانی که در سایت‌های مختلف عرضه می‌شود دقت داشته باشید که عاری از هر گونه کد تبلیغاتی و Pop up باشد که سبب کاهش رتبۀ وبلاگ شما خواهند شد. خود پرشین بلاگ هم در پایین همین صفحه به شما بیشنهادهایی برای دریافت کد قالب جدید از آنها به شما ارائه کرده است. می‌توانید از آن سایت‌ها هم استفاده کنید.