ویرایش قالب وبلاگ در بلاگفا

منتشر شده در ۱۸ فروردین, ۱۳۹۱ در دستۀ بلاگفا ۳۱ دیدگاه
4.5/5 - (19 امتیاز)

ظاهر وبلاگ خود را می توانید با تغییر قالب آن مطابق میل خود کنید، به این طریق که کد قالب جدید را جایگزین قالب قبلی کنید. قالب وبلاگ به یک سری کدهای HTML و CSS گفته می شود که معمولاً با کدهای زبان های برنامه نویسی سمت سرور آغشته می شوند که در زمان اجرا با مقادیر واقعی جایگزین شوند.

حال شما با دانستن علوم HTML و CSS اقدام به ساخت یک قالب می کنید و آن را بروی وبلاگ خود فعال می کنید. به این کار ویرایش قالب وبلاگ گفته می شود. در این نوشته قصد نداریم که درباره نحوه نوشتن این نوع کدها بحث کنیم. چون این مبحث برای خود یک دوره پیشرفته با صرف زمان بسیار را شامل می شود. ولی به جزئیات و امکانات صفحه ویرایش قالب در قسمت مدیریت بلاگفا می پردازیم که بدانید هر بخش مربوط به چه امکانی می شود.

پس برای شروع کار باید به قسمت مدیریت وبلاگ خود در بلاگفا وارد شوید. فرض می کنیم که شما کدهای قالب مورد نظر خود را از قبل آماده کرده اید و حال قصد تعویض آنها را دارید، پس باید به صفحه ویرایش قالب وبلاگ در بلاگفا تشریف ببرید، که از طریق پیوند موجود در نوار کناری قابل دسترس است. پس از این که به این صفحه وارد شدید با نمایی مانند تصویر زیر روبرو می شوید.

صفحه ویرایش قالب وبلاگ در بلاگفا

صفحه ویرایش قالب وبلاگ

در بلاگفا شما قادر به تعیین قالب برای سه قسمت به طور مجزا هستید، یعنی می توانید قالب این سه بخش را به صورت مجزا تعیین کنید. این سه بخش عبارتند از:

  1. قالب کل وبلاگ
  2. قالب آرشیو یا صفحات بایگانی
  3. قالب صفحات مجزا

این سه بخش به صورت سه سربرگ در قسمت بالای صفحه ویرایش قالب وجود دارد که برای ویرایش قالب هر قسمت، باید همان سربرگ را فعال کنید. دقت کنید که زمانی که شما کدهای قسمت قالب وبلاگ را تغییر دهید، قسمت های آرشیو و صفحات جداگانه هنوز همان قالب های قبلی را دارند. شما باید بسته به نوع هر کدام قالب های آنها را هم تعیین کنید.

قالب های قسمت های بایگانی و صفحات مجزا، از کدهای مربوط به خود پشتیبانی می کنند. یعنی اگر شما میخواهید در صفحات جداگانه خود مطالب مربوط به همان صفحه دیده شود باید از کد مخصوصی که محتوای صفحات جداگانه را نشان می دهد استفاده کنید. برای اطلاع از کدهای هر کدام از صفحات بهتر است به راهنمای کدهای بلاگفا مراجعه کنید.

پس برای تغییر قالب به راحتی می توانید کدهای قبلی را پاک کرده، و پس از کپی کردن کدهای جدید در حافظه رایانه با دکمه های ترکیبی Ctrl+C، آنها را در صفحه ویرایش قالب وبلاگ بچسبانید (Ctrl+P).