گذاشتن موسیقی در وبلاگ

منتشر شده در ۳ تیر, ۱۳۹۲ در دستۀ چندرسانه ای ۹ دیدگاه
4.2/5 - (19 امتیاز)

خیلی از عزیزان وبلاگ نویس دوست دارند که بازدیدکنندگان وبلاگشان زمانی که در حال خواندن مطلب هستند، بیکار ننشینند! و موسیقی هم گوش دهند. اینجاست که این مطلب به درد این عزیزان خواهد خورد. در این مبحث به نحوه گذاشتن موسیقی در وبلاگ می‌پردازیم که برای مخاطبین قابل پخش باشد. معمولاً برای اضافه کردن امکاناتی که به طور طبیعی در وبلاگ موجود نیست، باید از کدهای آماده‌ای استفاده کنیم که در اینترنت فتّ و فراوان است.

پس برای این منظور اول بهتر است که عبارت کد موسیقی یا کد آهنگ برای وبلاگ را در موتور جستجو وارد کنید و به صفحاتی که به شما پیشنهاد می‌شود وارد شوید. کدهایی که به شما داده می‌شود از نوع جاوا اسکریپت هستند و به همین دلیل هم باید در بخش‌هایی از قسمت مدیریت وبلاگ وارد کنید که مخصوص همین کار هستند.

به دلیل اینکه بسیاری از افراد با قرار دادن کدهای جاوا اسکریپت مخرب سعی در انجام اعمال غیر اخلافی دارند، سیستم‌های وبلاگ‌دهی پارسی معمولاً مکانی خاص را برای گذاشتن کدهای جاوا اسکریپت در نظر می‌گیرند که مدیریت بروی آنها به صورت ساده‌تری انجام گیرد. پس مثلاً در بلاگفا شما باید از فهرست سمت راست “تنظیمات و دیگر امکانات > کدها و جاوا اسکریپت‌های اخصاصی کاربر” را انتخاب کنید. در جعبه‌ای که برایتان باز می‌شود باید کد آهنگ را بچسبانید (بهترین کار استفاده از دستورات Copy و Paste است). در سرویس‌های دیگر هم همین گونه است و فقط باید بخش کدهای خاص کاربر را پیدا کنید که در قسمت‌های مربوط به همان سیستم وبلاگ دهی در سایت بلاگینگ توضیحاتش داده شده است.

گذاشتن موسیقی در وبلاگ

کدهای مختلف، آهنگ‌های مختلفی را در هنگام بازدید از وبلاگ شما پخش می‌کنند؛ در اصل موسیقی را از یک مکان دیگر فراخوانی می‌کند. کاری که شما باید انجام دهید، کد آهنگ مورد نظر خود را پیدا کنید و به امکانات کد آن هم باید دقت کنید. برخی از کدها به کاربران وبلاگ شما این اجازه را می‌دهند که بروی پخش موسیقی کنترل داشته باشند. این مورد بسیار خوب است؛ گاهی ممکن است کاربر دوست نداشته باشد حواسش پرت شود و یا اصلاً از آن موسیقی خوشش نمی‌آید. اگر اهرم کنترل موسیقی را به وی ندهید، باعث می‌شود که دیگر به وبلاگ شما سر نزند، حتی اگر مطالب بسیار جذابی می‌نویسید. دقت کنید که در این روش گذاشتن آهنگ در وبلاگ، در تمامی صفحات وبلاگ موسیقی پخش خواهد شد.

پس یا می‌توانید پیش‌نمایش کد را مشاهده کرده که ببینید چگونه در وبلاگ شما دکمه‌های کنترل موسیقی ظاهر می‌شود، و یا یکبار آن را استفاده کرده و در ظاهر وبلاگ آن را مشاهده کنید. تا جای امکان دکمه‌های کنترلی در دسترس بازدیدکنندگان باشد تا مجبور نباشند زمان زیادی را صرف پیدا کردن آن کنند. معمولاً در جایی ظاهر می‌شود که کد <BlogCustomHtml> در بین کدهای قالب شما وجود داشته باشد. می‌توانید آن را پیدا کنید، و برای جابجا کردن موارد اضافی وبلاگ آن را در یک مکان دیگر از کدهای قالب قرار دهید. ولی برای این که قالب خود را از دست ندهید، همیشه یک نسخه از آن را در اول کار کنار بگذارید.

توجه کنید که هر کدی را از منبع و سایت معتبر دریافت کنید، چرا که ممکن است به وبلاگ و کاربران وبلاگ شما صدمه وارد کند؛ مثلاً ویروسی را به رایانه کاربران وبلاگ شما وارد نماید.

تا جایی که امکان دارد از موسیقی در وبلاگ خود استفاده نکنید. این کار به معذب بودن بازدیدکنندگان کمک می‌کند. چرا که با سرعت پایین اینترنت در ایران، باز کردن صفحات عادی وبلاگ هم کار سختی است، چه برسد که فرد مورد نظر صبر کند تا فایل موسیقی هم برای او بارگذاری شود.