آموزش درج ویدئو در وبلاگ

منتشر شده در ۱۵ شهریور, ۱۳۹۱ در دستۀ چندرسانه ای ۱۷۲ دیدگاه
4.2/5 - (90 امتیاز)

معمولاً خود وبلاگ‌ها قابلیتی که بتوان از آن برای وارد کردن یک ویدئو در وبلاگ استفاده کرد، ندارند. مگر اینکه با یک سامانه دیگر تطبیق داده شده باشند که مثلاً میهن بلاگ با سایت آپارات منطبق است. برای همین باید از روش های دیگر بهره برد. از روش های دیگر می توان به روش دادن پیوند دانلود یا گذاشتن فیلم در شبکه های اشتراک گذاری ویدئو اشاره کرد، که در حال حاضر فقط همین یک روش خوب برای انجام این کار است. در ادامه با روش‌ها و آموزش درج ویدئو در وبلاگ آشنا می شوید.

شما به عنوان یک وبلاگنویس باید بدانید که به چه طرقی می‌توان یک فیلم را وارد وبلاگ کرد. اگر از سرویس‌های ویلاگنویسی فارسی زبان استفاده می کنید، فقط یک راه ساده برای درج ویدئو در وبلاگ دارید، و آن هم استفاده از یک سرویس واسط بنام آپارات است. ولی این را هم باید بدانید که بدون استفاده از آپارات هم می‌توان اقدام به درج ویدئو در وبلاگ کرد.

آموزش درج فیلم در وبلاگ

آموزش درج فیلم در وبلاگ

یکی از روش‌های این کار، بارگذاری فیلم در محیطی از اینترنت، و دادن پیوند دانلود آن به بازدید کننده وبلاگ است. مسلماً برای دیدن فیلم کاربر ابتدا باید فیلم را دانلود کرده و پس از آن با یک برنامه اجراکنندۀ ویدئو، فیلم را ببیند. این یکی از روش هایی است که شما می‌توانید به صورت مستقل از سرویس‌های اشتراک گذاری ویدئو، مانند آپارات، انجام دهید. ولی شاید کمی دردسر داشته باشد. مثلاً پیدا کردن یک سایت یا مکانی که بتوان آن فیلم را در آنجا بارگذاری کرد، به مهارت شما بستگی دارد و باید سعی کنید به پایداری آن مکان برای بارگذاری هم فکر کنید. که خدایی نکرده، یک شبه یک دنیا فیلم را، که با هزار بدبختی بارگذاری کرده اید، از دست ندهید.

ولی در کل ما استفاده از آپارات را برای قرار دادن فیلم در وبلاگ توصیه می کنیم، چرا که هم رایگان است و هم از سادگی بسیار خوبی برخوردار است. در نوشته های قبلی در مورد مزایای استفاده از سرویس های اشتراک گذاری ویدئو به صورت مفصل صحبت کردیم که آپارات یکی از این سرویس‌ها است.

پس برای درج ویدئو در وبلاگ کارهای زیر را باید انجام دهید:

  1. ثبت نام در سایت آپارات یا به عبارت دیگر ساخت یک شبکه ویدئویی اینترنتی
  2. بارگذاری فیلم در آپارات و تعیین مشخصات ویدئو
  3. گرفتن کد نمایش فیلم در وبلاگ
  4. و در آخر قرار دادن کد نمایش فیلم در وبلاگ برای نمایش به بازدیدکنندگان

در مرحله اول شما باید برای خود یک حساب کاربری در آپارات بسازید، پس به نشانی www.aparat.com بروید و بروی دکمه ثبت نام که در بالای صفحه وجود دارد کلیک کنید. در صفحه ای که برایتان باز می‌شود باید مشخصات خود را وارد کرده و دکمه ثبت نام را بفشارید.

پس از اینکه به حساب خود وارد شدید، می‌توانید از بخش بارگذاری ویدئو فیلم خود را در این سایت قرار دهید. سپس کد فیلم را از صفحه ای که مربوط به همان فیلم است برداشته و در وبلاگ‌تان بگذارید.

برای برداشتن کد باید در صفحه هر ویدئو بروی سربرگ دریافت کد ویدئو که در زیر فیلم قرار دارد کلیک کنید. سپس بسته به این که وبلاگ شما از کدام نوع کد پشتیبانی می‌کند، می‌توان از نوع کد iframe یا  Script استفاده کرد. اما از آنجایی که بیشتر سرویس های وبلاگ‌دهی پارسی از کدهای جاوا اسکریپت در متن نوشته پشتیبانی نمی‌کنند، می توانید از کد Iframe استفاده کنید. پس بروی دریافت کد iframe کلیک کنید.

برداشتن کد ویدئو در آپارات

برداشتن کد ویدئو از آپارات

حال بروی اندازه ای که می‌خواهید فیلم شما داشته باشد کلیک کنید و کدی که در جعبه مربوطه قرار دارد را کپی کنید. به اندازه عرض صفحه وبلاگ خود توجه کنید که عرض فیلم از آن بیشتر نشود.

حال باید این کد را در وبلاگ قرار دهید. به صفحه افزودن نوشته در وبلاگ بروید و پنجره ویرایش کدهای HTML نوشته را باز کنید. این پنجره باید در قسمت کلید‌های ویرایش نوشته قرار داشته باشد که بسته به سرویس‌های وبلاگ دهی فرق می کند. ولی به طور کلی شما نباید کد فیلم را در بخش دیداری ویرایشگر وارد کنید، باید در بخش کد ویرایشگر وبلاگ بچسبانید.

بعد از انجام این کار اگر نوشته خود را منتشر کنید، می‌بیند که در صفحه نوشتۀ جدید فیلم شما قابل دیدن است، بدون این که کاربر بخواهد از وبلاگ شما خارج شود.

به این موضوع هم دقت داشته باشید که برای قرار دادن فیلم‌های از قبل بارگذاری شده در آپارات، نیازی به ثبت نام نیست و می‌توانید کد آنها را به روشی که گفته شد بردارید و در وبلاگ قرار دهید. ولی اگر می‌خواهید فیلم خود را از روی رایانه قرار دهید، باید حتماً ثبت نام کنید.

روش‌های دیگر برای درج ویدئو در وبلاگ

روش های دیگری هم برای درج ویدئو وجود دارد. که به زمان و حوصله شما و همچنین به اطلاعات فنی شما بستگی دارد. مثلاً می‌توان در یک مکان اینترنتی که می تواند رایگان یا پولی باشد، فیلم را بارگذاری کرده و پیوند دانلود آن را بر روی وبلاگ خود قرار دهید. حتی می‌توان آن را به صورتی در وبلاگ به نمایش درآورد که نیازی به دانلود و دیدن آن نباشد، دقیقاً مانند آپارات. ولی باید نحوه کدنویسی آن را یاد داشته باشید.

در کل یک شیوه ساده برای قرار دادن فیلم در وبلاگ استفاده از سرویس‌های اشتراگ گذاری ویدئو است که علاوه بر سادگی کار، مزایای دیگری هم دارند، و یکی از این سایت‌ها آپارات است.