وبلاگ نویسی و تولید محتوا و رشد همه جانبه

منتشر شده در ۱۵ اسفند, ۱۳۹۰ در دستۀ اصول وبلاگ نویسی ۱ دیدگاه
1/5 - (1 امتیاز)

مانند هر پدیده ای دیگر وبلاگ نویسی برای خود تاریخچه ای دارد. صفر کار وبلاگ نویسی از دهه 1990 شروع شد ولی رونق آن بعد از شروع قرن 21 بود. شتاب در رشد این پدیده حیرت انگیز است طوری که گفته می شود هر 5 ماه تعداد وبلاگ های جهان دو برابر می شود. برخلاف آن روزی که تیم برنرزلی، مخترع وب صاحب تنها وبلاگ جهان بود.

با ورود اولین سرویس وبلاگ دهی رایگان به نام Pitas، در سال 1999 رشد چشمگیری در زمینه وبلاگ نویسی ایجاد گشت. با راه اندازی این سیستم وبلاگ نویسی واژه وبلاگ نویسی شکوفا شد.

در ایران اولین سرویسی که به طور عمده کار خود را برای سرویس دهی به ایرانی های وبلاگ نویس شروع کرد، پرشین بلاگ در سال 2001 میلادی بود. در همین دوره بود که سرویس های دیگر وبلاگ نویسی هم ساخته شدند و اقدام به سرویس دهی به ایرانی ها کردند و همین باعث شد تا ایران هم از این جریان عقب نماند.

وبلاگ نویسی و توسعه محتوا

وبلاگ نویسی و توسعه محتوا

پدیده وبلاگ نویسی در ایران با رشد خوبی کار خود را شروع کرد و همینک هم این روال ادامه دارد تا جایی که باید افتخار کرد که ایران در بین 5 کشور وبلاگ نویس جهان قرار دارد. کاربران ایرانی باید بدانند که این رتبه را می توان حتی ترفیع داد و این به نفع فرهنگ کشور است، البته اگر درست کار شود.

وبلاگ نویسی همراه با تولید محتوا معنی و مفهوم خود را در می یابد، یعنی یک وبلاگ با تولید محتوا است که می تواند زنده باشد و بازدید کنندگان خود را بدست آورد. این همان نقطه مثبتی که این پدیده دارد که باعث پیشرفت فرهنگ تولید علم و محتوا است.

ولی اخیراً مستحضر هستید که شبکه های اجتماعی رشد چشمگیری داشته اند و خاصیت این شبکه ها اشتراک گذاری محتواست، نه تولید محتوا (محتوایی که در خیلی اوقات مفید هم نیست). همین ویژگی شبکه های اجتماعی یکی از آسیب هایی است که می تواند به جامعه وبلاگ نویسی و مزیت های آن داشته باشد. البته نباید فراموش کرد که هر پدیده ای می تواند با بکارگیری درست آن نتایج خوبی را به همراه داشته باشد و این شبکه ها هم از این امر مستثنی نیستند.

در آخر باید این را بدانید که میزان تولید محتوا به هر زبانی نشان دهنده پیشرفت آن ملت در زمینه فناوری اطلاعات در شبکه جهانی و دیگر زمینه ها است. پس پیشرفت ایران در این زمینه نیازمند همکاری همه ماست که تولید محتوا و علم را سرلوحه فعالیت های خود قرار دهیم. شما هم به عنوان یک وبلاگ نویس می توانید در رسیدن به این مقصود یاری دهنده باشید.

به امید پیشرفت ایران… Winking smile